W naszej zagrodzie zobaczycie żywe zwierzęta pasterskie – owce i kozy!
A w programie warsztatów wełnianych na starych i nowych sprzętach – gręplach, wrzecionach, kołowrotkach i motowidłach pokażemy Wam, co trzeba zrobić z wełną, żeby powstały kłębki i motki!
To również edukacyjna zabawa dla aktywnych – każdy uczestnik otrzymuje zestaw do wykonania magnesu owieczki z wełny jako własnoręcznie wykonanej pamiątki z gór!
Czas trwania ok. 45 minut.
Cena 20 zł/os. dla grup min. 20 osób.
Celem zajęć jest jest zapoznanie uczestników z tematyką obróbki wełny owczej od runa, przez proces zgrzeblenia, gręplowania, przędzenia i zwijania. W trakcie pokazu prezentujemy jak powstaje czesanka, przędza, filc, motek, kłębek…
Dla uczestników przygotowana jest degustacja tradycyjnych produktów regionalnych – serów z bacówki: oscypki, korbacze, gołki, serki gazdowskie.
Pokazy odbywają się po wcześniejszej rezerwacji terminu – prosimy o kontakt:
tel. 602 128 388 – Centrum Pasterskie
tel. 694 844 840 – Maria Kohut
e-mail: kolyba@op.pl
Program warsztatów wełnianych jest polecany szczególnie
dla dzieci z grup szkolnych i przedszkolnych.
Centrum Pasterskie realizuje ofertę edukacyjną w ramach Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Zajęcia mają charakter ścieżki edukacyjnej – w skład Centrum Pasterskiego wchodzą: tradycyjny drewniany szałas – bacówka, gdzie wyrabiamy sery, gazdówka z żywymi zwierzętami oraz wystawa pasterska z ekspozycją obróbki wełny. Zajęcia są prowadzone przez gospodarzy w zadaszonej sali wystawienniczej.
Tablice informacyjne oraz pasterska wystawa fotograficzna w naszej zagrodzie pozwalają na szersze poznanie omawianych tematyki tradycyjnego kulturowego wypasu owiec.