Z serca gór, z hal ziołami pachnących, ze źródeł potoków górskich – wiatr niesie odgłosy dzwonków pasterskich i zapach dymu z koliby, gdzie wszystkie tajemnice przyrody oraz tradycja przybierają kształt sera o wyjątkowych walorach…
Oscypek – melodia smaku…
Oscypek – to tradycyjny ser z masy parzonej, wyrabiany przez baców z mleka owczego lub owczego i krowiego w okresie letniego sezonu wypasu owiec tj. od maja do września, a sprzedawany do końca października. Jest on uważany do dzisiaj za luksusowy przysmak. Oryginalny oscypek jest gładki i lśniący od tłuszczu, może być przechowywany nawet kilka tygodni, dojrzewa naturalnie i wraz z dłuższym okresem przechowywania nabiera bardziej intensywnego smaku. Ma kształt dwustronnego stożka – wrzeciona, a jego środkowa część jest walcowata – zdobiona wypukłymi i wklęsłymi wzorami. Barwa po przekrojeniu lekko kremowa, przy skórce ciemniejsza, natomiast barwa skórki słomkowo – lśniąca, jasnobrązowa z delikatnym połyskiem. Posiada wyraźny posmak wędzenia, pikantny, lekko słony.
Od 14 lutego 2008 r. oscypek posiada europejski znak Chronionej Nazwy Pochodzenia. Uprawnienia do wytwarzania tego produktu posiadają jedynie producenci w ściśle określonych rejonach Polski, m.in. w naszej Gminie Istebna – jedną z pierwszych osób, które uzyskały certyfikat europejski jest baca Piotr Kohut z Koniakowa. Dzięki certyfikacji oscypek stał się symbolem góralskiego dziedzictwa kulturowego o charakterze narodowym, co jest znaczące przy fakcie, że Karpaty stanowią tylko ok. 5% powierzchni kraju, a górale ok. 0,5% całej ludności Polski.
Oscypek – średnica od 6 do 10 cm, waga od 0,6 do 0,8 kg, długość od 17 do 23 cm.
Na jeden ser potrzeba ok. 7 litrów mleka. Do wyrobu oryginalnego oscypka stosuje się mleko owcze, które pochodzi od owiec rasy POG (Polska Owca Górska), dopuszcza się również użycie mleka krowiego (max. 40%), ale tylko takiego, które pochodzi od krów rasy „Polska Krowa Czerwona”.
Oscypek jest dostępny w sprzedaży w naszej bacówce sezonowo
od maja do października